INFORMAČNÝ LIST PREDMETU
Vysoká škola: Technická univerzita v Košiciach
Fakulta: Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií
Pracovisko: Ústav zemských zdrojov
Kód predmetu: 21000730 Názov predmetu: Využitie prírodného potenciálu v turizme
Type, scope and method of learning activities:
Course Type: Prednáška, Seminár
Recommended scope of the course content (in hours):
Full-time study (hours per week): 2,1
Part-time study (hours per semester): LS 26,13
Study Method: Prezenčná
Počet kreditov: 5
Odporúčaný semester štúdia: LS
Odporúčaný semester Študijný program Stupeň štúdia Metóda štúdia
1.rok LS Geoturizmus (GT_Bc_E_2023)
Geoturizmus (GT_Bc_D_sk)
1.
1.
Prezenčná
Prezenčná
2.rok LS Geoturizmus (GT_Bc_E_sk) 1. Prezenčná
Stupeň štúdia:
Podmieňujúce predmety:
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Spôsob hodnotenia a skončenia štúdia predmetu: Klasifikovaný zápočet
Priebežné hodnotenie (PH):
Vypracovanie, prezentácia  a obhájenie semestrálneho zadania z problematiky cestovného ruchu Slovenskej republiky alebo zahraničia.
Záverečné hodnotenie (ZH): Študent prospeje v ZH a úspešne vykoná skúšku, keď splní podmienku získať min. 51% z 100%.
Podmienky udelenia klasifikovaného zápočtu:
Aktívna účasť na cvičeniach – max. 3 ospravedlnené neúčasti;
Úspešné absolvovanie 1 písomnej previerky – max. 70 bodov, min. 36 bodov. Ak študent nezíska z písomnej previerky nadpolovičný počet bodov, má právo na jeden opravný termín a dekanský termín.
Vypracovanie a prezentácia semestrálneho zadania (max.30 bodov).
Klasifikovaný zápočet nebude udelený študentovi, ktorý z písomnej previerky získa menej ako 36 bodov, alebo odovzdá a odprezentuje semestrálne zadanie na nedostatočnej úrovni, resp. zadanie neodovzdá alebo neodprezentuje, má viac ako 3 absencie na cvičeniach.
Celkové hodnotenie: CH je suma hodnotení získaných študentom za hodnotené obdobie. Celkový výsledok sa stanoví v súlade s vnútornými predpismi TUKE. (študijný poriadok, vnútorný predpis zásady doktorandského štúdia)
Výsledky vzdelávania:
Získanie vedomostí o flóre a faune Slovenska, významných druhoch vyskytujúcich sa na území SR a ochrane živočíchov a rastlín – legislatívnymi normami na Slovensku, v Európskej únií a vo svete. Poslucháči získajú poznatky o živých organizmoch významných pre cestovný ruch z hľadiska poskytovaných služieb; turistických zaujímavostiach živej prírody, turistických objektoch, atrakciách a aktivitách spojených s faunou a flórou.
Stručná osnova predmetu:
1. Charakteristika a významné živočíšne a rastlinné druhy základných taxonomických jednotiek – ich význam a využitie v cestovnom ruchu, významné druhy SR.
2. Fytogegrafický a zoogeografický prehľad. Rastlinné spoločenstvá Slovenska. Chorológia rastlín a živočíchov: rozšírenie rastlinstva a živočíšstva na Zemi (areály, náleziská), kozmopolitné, endemické a reliktné druhy. Endemity a relikty Slovenska.
3. Ochrana živočíchov a rastlín. Legislatíva Slovenskej republiky a Európskej únie. Medzinárodné dohovory. Druhová a územná ochrana rastlín a živočíchov na Slovensku. Systém ochrany prírody Európskej únie - Natura 2000.
4. Turistické zaujímavosti živej prírody: prírodovedne hodnotné územia, chránené územia, náučné chodníky s prírodovedným zameraním, historické parky a záhrady, chránené stromy.
5. Fauna a flóra v cestovnom ruchu, turistické zaujímavosti, aktivity a možnosti podnikania v tejto oblasti. Príklady zo Slovenska a zahraničia.
Odporúčaná literatúra:
Košťál, J.: Kvetena. Prírodné krásy Slovenska. Bratislava, DAJAMA, 2010. ISBN 978-80-89226-93-1
Harvančík, S., Siklienka, R.: Živočíchy. Prírodné krásy Slovenska. Bratislava, DAJAMA, 2011, s. 128. ISBN 978-80-8136-001-5
Viceníková, A. a kol.: Európsky významné biotopy na Slovensku. Banská Bystrica, ŠOP SR,  2003, 151 s. ISBN 80-89035-24-8
Michaeli, E.: Regionálna geografia SR. I. časť. Formovanie územia Slovenska, rastlinstvo, živočíšstvo. Prešov, Fakulta humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity, 1999, 256 s. ISBN 80-88722-41-1
Odporúčané voliteľné súčasti programu:
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu: slovenský, anglický
Poznámky: Pre úspešné absolvovanie predmetu je potrebné získať zápočet. To v sebe zahŕňa účasť študenta na vzdelávacích činnostiach priamej výučby, na prednáškach, cvičeniach, ako aj samostatné štúdium a aj samostatnú tvorivú činnosť študenta pri spracovaní semestrálneho zadania/zadaní, projektu na stanovenú tému, v stanovenom rozsahu, v stanovenom prevedení spolu 150 h časovej náročnosti práce študenta za semester.
Hodnotenie predmetov:
Celkový počet hodnotených študentov: 165
  A B C D E FX  
  14% 15% 13% 15% 21% 22%  
Zabezpečuje:
Ing. Dana Tometzová, PhD.
Dátum poslednej zmeny: 01.09.2023
Schválil: osoba/osoby zodpovedné za študijný program